Sprawozdanie z Kongresu VEUKO który odbył sie w dniach 6-8 maja w Krakowie
VEUKO – Zrzeszenie europejskich stowarzyszeń zduńskich.
VEUKO – Kim jesteśmy i co robimy
– Regularnie udostępniamy i wydajemy informacje i publikacje na aktualne tematy stowarzyszenia.
– Koordynujemy wymianę wiedzy w dziedzinach technicznych i zawodowych.
– Wspólnie opracowujemy zadania na przyszłość.
– Reprezentujemy żądania i wnioski w Brukseli.
– Troska o dobre relacje z kolegami ze stowarzyszeń europejskich.
Prezes i wiceprezes VEUKO
Prezesem Veuko jest Pan Robert Salvata ze Słowacji, a jego zastępcą Pan Thomas Schiffert z Austrii
Historia VEUKO
Pierwsze kroki do stworzenia międzynarodowej organizacji zostały podjęte już w 1966 roku przez trzy zrzeszenia z krajów Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
1985: Südtirol (Tyrol południowy) wstępuje do organizacji
1998: Luxemburg został przyjęty do organizacji, odbyło się spotkanie pięciu krajów.
2002 do 2004: Do zrzeszenia wstępują Węgry, Słowacja i Czechy.
2011: W 2011 jest już w VEUKO 10 państw – Niemcy, Estonia, Włochy, Luxemburg, Austria, Szwajcaria, Słowacja, Słowenia, Czechy i Węgry
2012: Polska wstępuje do VEUKO
2013: Rosja – nowym członkiem
2014: Litwa zostaje członkiem zduńskiej rodziny
Kongress VEUKO Kraków 2015 / Sprawozdanie / Damian Gawron
Dzień 1.
Sesja przedpołudniowa.
Przywitanie gości. Udział brało 13 Państw / 31 uczestników.
Delegaci przedstawili w formie prezentacji PowerPoint, swoje sprawozdania na tematy jakie miały miejsce w ich krajowych stowarzyszeniach.
Po południu wyjazd delegatów do kopalni soli w Wieliczce.
Dzień 2.
Sesja przedpołudniowa.
Dyskusje na trudne tematy m.in.
– prawa w poszczególnych państwach
– normy
– dyrektywa Ekodesign
– Szkolenia
Sesja popołudniowa
– problemy zdunów w swoich społecznościach
– marketing w firmie
Po południu wyjście z przewodnikiem na miasto.
Dzień 3.
Przedstawienie sprawozdania finansowego za poprzedni rok.
Przedstawienie budżetu na rok kolejny.
Przedstawienie planów na rok 2015/16.
Wybory nowych władz organizacji.
Zakończenie Kongresu w południe
Po zakończeniu wyjazd kilku osób na konferencję AGH
Poniżej grupowe zdjęcie uczestników kongresu.
Szczegóły kongresu:
- W swoich prezentacjach delegaci przestawiali informacje związane z działalnością swoich stowarzyszeń. Ważnym tematem w każdym kraju są, szkolenia i edukacja uczniów na poziomie szkół zawodowych jak i w firmach. Szkoleniami objęci są też pracownicy, czeladnicy i mistrzowie. Rzemiosło zduńskie musi być silne aby mogło się dobrze rozwijać i konkurować z innymi alternatywnymi źródłami energii. Dlatego też bardzo ważne są uprawnienia pracowników do działalności w zawodzie, regularnie są prowadzone egzaminy co powoduje podnoszenie kwalifikacji pracowników. W wielu krajach oprócz wykształconego fachowca nikt nie może podłączyć wkładu do komina, nie wspomnę już o wybudowaniu pieca. Nad wszystkim czuwają korporacje kominiarzy. Inwestorzy przez to mają ogromny szacunek dla zduna i nie wyobrażają sobie aby kominek lub piec mógł wykonać np. płytkarz lub inna osoba bez odpowiednich uprawnień. (W Polsce mamy wolnoamerykankę). MY (OSKP) musimy zadbać o to aby zostały wprowadzone odpowiednie uwarunkowania prawne, kto może podłączyć kominek lub piec do komina. Jest to bardzo długa i żmudna droga, ale jeżeli nie zaczniemy teraz to nawet nasze dzieci będą się dalej borykały z tym problemem. Wiele czasu poświęcono też działaniom technicznym jak badania pieców, pomiary emisji spalin zgodnie z obowiązującymi normami, projektowanie kanałów i obliczanie ciągu (programy Berechnungsprogram oraz nowy Erasmus +).
- Odbyła się też dyskusja dotycząca dyrektywy Unii Europejskiej „EKODESIGN”, która w zamierzeniu od 2022 roku zmieni całkowicie rynek pieców i kominków, jest to termin w którym zacznie ona obowiązywać, jednak trzeba się przygotowywać już teraz aby później nie okazało się że nie mamy klientowi czego sprzedać.
- Wiele krajów (stowarzyszeń) posiada własne czasopismo, w którym edukuje się społeczeństwo i przedstawia zalety palenia drewnem w kominkach oraz piecach. Niezależnie od czasopisma na stronach internetowych i Facebooku także są opisywane zagadnienia branżowe, te media muszą żyć. Moim zdaniem w Polsce byłoby już dobrze gdyby klient szukający kominka trafiał na stronę OSKP a nie na form np. muratora. Oczywiście strona OSKP musi zostać uzupełniona, odpowiednio wypromowana a artykuły powinny być pisane dla laika a nie dla inżyniera.
Uważam że wszyscy powinniśmy dbać o stronkę i Facebooka OSKP , bo to będzie z korzyścią dla nas wszystkich.
Zarząd VEUKO zobowiązał nas – delegatów ze wszystkich Państw aby każdy przesłał przynajmniej jedną informację raz w miesiącu na Facebooka VEUKO.
- We Włoszech wprowadzono ustawowo 47 stronicową książkę instalacji kominka lub pieca, gdzie zawarte są wszystkie dane techniczne urządzenia, komina oraz instalatora. Jak mówił włoski delegat to nie ma z tego żadnego pożytku poza ogromem papierkowej roboty.
- Wiele krajów ma święto „Pieca”, jest to taki festyn gdzie są zapraszane firmy, wystawcy i montażyści. Pomyślmy i my nad taką formą świętowania. Tak na marginesie. Patronem zdunów jest św. Piotr Apostoł 29 czerwca, może wtedy byłby dogodny termin na nasze polskie święto kominka i pieca.
- Stowarzyszenia europejskie posiadają w swoich strukturach najczęściej pięć komórek, które są odpowiedzialne za prawidłowe działanie związku.
Komórki: marketingowa, dyscyplinarna, legislacyjna, techniczna, szkoleniowa
Każda z nich zajmuje się swoimi tematami, a prezes jest od koordynacji ich działania. Może warto by było zastanowić się też u nas nad takim rozwiązaniem.
- Wszystkie stowarzyszenia europejskie w przeliczeniu na ilość mieszkańców mają więcej członków w swoich szeregach niż nasze stowarzyszenie.
Czechy / 10 mln. mieszkańców / 200 osób w stowarzyszeniu / 220,- euro składka roczna
Estonia / 1 mln. mieszkańców / 30 osób w stowarzyszeniu / 50,- euro składka roczna
Słowacja / 5 mln. mieszkańców / 190 osób w stowarzyszeniu / 150,- euro składka roczna
Polska / 38 mln. mieszkańców / 100 osób w stowarzyszeniu / 110,- euro składka roczna
- Dalszymi tematami były problemy związane z instalacjami dotyczące poszczególnych instalatorów, problemy się powtarzają w wielu krajach. m.in.
– Płyty krzemianowo – wapniowe jako izolacja ściany w piecu akumulacyjmym, z pieca w okolicy drzwiczek wydobywa się gryzący zapach, topią się elementy tworzyw, dodatków do płyt.
– W piecach kaflowych w pierwszej i ostatniej fazie palenia, przypadkiem zmierzono tlenek węgla. Sytuacja powtarzała się u kilku klientów na Słowacji i w Austrii.
– był też jeden przypadek zapalenia się domu od pieca kaflowego, aktualnie bada ten przypadek specjalna komisja.
- Przypadek in plus- w Niemczech w 2014 roku odnotowano najmniejszy poziom pyłu w powietrzu, wpływ miały na to ekonomiczne paleniska i wkłady kominkowe, ale także coraz czystsze spaliny samochodowe.
- W ostatnim dniu kongresu do południa omawiano:
Przedstawienie sprawozdania finansowego za poprzedni rok.
Przedstawienie budżetu na rok kolejny.
Przedstawienie planów na rok 2015/16.
Wybory nowych władz organizacji.
- Kolejny kongres VEUKO odbędzie się w maju 2016 r. w Budapeszcie.
Damian Gawron