Geneza powstania
Pierwsze rozmowy odnośnie założenia Stowarzyszenia miały miejsce jesienią 2002r. Wówczas Panowie Witold Hawajski i Damian Skupniewicz, jako pierwsi podjęli rozważania nad potrzebą powołania organizacji, która między innymi wspierałaby działalność polskich firm związanych z rynkiem kominkowym. Idea ta bardzo szybko zyskała przychylność pozostałych przedstawicieli z branży.
Zaobserwowany wzrost zainteresowania wyrobami kominkowymi w Polsce, potwierdził słuszność stworzenia lobby, regulującego prawa i obowiązki producentów, dystrybutorów oraz usługodawców. Większość zainteresowanych dostrzegła potrzebę propagacji wiedzy o wyrobach i ich bezpiecznej eksploatacji, jak również organizacji szkoleń, których celem byłaby walka z amatorstwem i nieuczciwą konkurencją.
Do pierwszego spotkania grupy inicjacyjnej doszło w Poznaniu 23 stycznia 2003 roku. Rolę gospodarza pełnił Pan Janusz Soiński. Określono wówczas wstępne cele Zrzeszenia Kominkarzy i Zdunów Polskich (nazwa robocza) oraz kierunki działania. W spotkaniu uczestniczyli właściciele i przedstawiciele firm zajmujących się usługami, handlem, produkcją, importem i eksportem. Za podstawową kwestię uznano pozyskanie jak największej ilości zwolenników wśród firm prowadzących działalność gospodarczą, innych organizacji i stowarzyszeń o zbieżnych założeniach programowych.
Kolejne zjazdy
Drugi założycielski zjazd miał miejsce 21 lutego 2003r. w Łodzi. Tym razem, znacznie większe grono gościł Pan Włodzimierz Zawistowski. Podczas spotkania zadbano o reklamę Stowarzyszenia, zapraszając przedstawiciela prasy, Panią redaktor Agnieszkę Krysę. Ogólnie omówiono założenia do Statutu i warunki wstępowania nowych członków. Zajęto się również kwestią powołania instytucji Władz i Zarządu Stowarzyszenia.
Kolejne dwa spotkania odbyły się w Kielcach 5 i 21 marca 2003 roku. Miały one charakter roboczy, zwłaszcza pierwsze. W tym miejscu szczególne podziękowania należą się Panu Ryszardowi Szostakowi. W głównej mierze dzięki jego inicjatywie, do udziału w obradach zaproszono doradcę prawnego Pana Bogusława Ciesielskiego, który czuwał nad zgodnością przygotowywanych dokumentów od strony prawnej.
Zatem, opracowano wszystkie aspekty działalności Stowarzyszenia, pozostawało jedynie wcielić je w życie.
Przełom
Momentem przełomowym był zjazd wszystkich Członków w Sopocie 11 kwietnia 2003r. Wpierw odbyło się Zebranie Założycieli Stowarzyszenia, na którym uchwalono Statut „Ogólnopolskiego Stowarzyszenia KOMINKI POLSKIE” oraz wybrano Komitet Założycielski. Komitet Założycielski zaś, zobowiązał się do złożenia w Sądzie wniosku o zarejestrowanie „Ogólnopolskiego Stowarzyszenia KOMINKI POLSKIE” w Sopocie, stosownie do postanowień art. 12 Ustawy „Prawo o Stowarzyszeniach”. W celu wybrania władz Stowarzyszenia, zwołano I Walne Zgromadzenie. Prezesem Zarządu obrano Pana Ireneusza Bonarskiego. Następnie, na posiedzeniu Zarządu ustalono ścisłe Prezydium Zarządu Stowarzyszenia, w którego skład weszło 11 osób. Uchwalono również deklarację przystępowania nowych Członków oraz wzór logo Stowarzyszenia.
Z przyjemnością informujemy, iż istnienie „Ogólnopolskiego Stowarzyszenia KOMINKI POLSKIE” stało się faktem.
Członkowie założyciele
- Ireneusz Bonarski
- Jan Deręgowski
- Wojciech Dymnicki
- Witold Hawajski
- Lesław Kapral
- Aleksander Kmiecik
- Janusz Knobloch
- Piotr Konarski
- Marek Konecko
- Maciej Kornak
- Krzysztof Kurkowski
- Stefan Maciejewski
- Bogdan Madziewicz
- Grzegorz Marzec
- Henryk Marzec
- Robert Rayski
- Jerzy Rózga
- Damian Skupniewicz
- Krzysztof Smietana
- Janusz Soiński
- Ryszard Strzała
- Ryszard Szostak
- Marek Wiliński
- Włodzimierz Zawistowski
- Paweł Ziaja
Honorowi członkowie
- Wojciech Dymnicki
- Witold Hawajski
- Aleksander Kmiecik
- Marian Kornak
- Bogdan Madziewicz
- Henryk Marzec
- Manfred Rokossa
- Jagoda Semków
- Janusz Soiński
- Weronika Wojnowska