Data publikacji: 7 kwietnia, 2017Kategoria: Artykuły

Jak wyczyścić szybę w kominku?

 

O kominkach – dla tych co mają kominki, chcą je mieć, a zwłaszcza dla kominkowych sceptyków, którzy kominkom mówią NIE.

O kominkach napisano już bardzo dużo. Do każdego wkładu kominkowego producent dołącza instrukcję obsługi. Dwa czasopisma od lat piszą o kominkach, sezonowo trudno zliczyć ile mniejszych i większych artykułów ukazuje się na łamach czasopism, tych popularnych i tych przeznaczonych dla profesjonalistów. Sami też po kilka tekstów napisaliśmy.

O tym, że nadmiar informacji nie wpływa na stan wiedzy przekonujemy się w czasie rozmów z klientami. Często słyszymy tytułowe pytanie – jak wyczyścić szybę w kominku, bo ognia nie widać? Dla użytkownika brudna szyba to dyskomfort, dla nas informacja, że proces spalania przebiega nieprawidłowo i do środowiska dostaje się to co dostawać się nie powinno. Już wiemy, że gdzieś zabrakło wiedzy lub wyobraźni. Od dawna Ogólnopolskie Stowarzyszenie KOMINKI POLSKIE prowadzi akcję OGRZEWAJ MĄDRZE, również my chcemy pomóc mądrze wybierać i z pożytkiem dla kieszeni i środowiska korzystać z ognia.

Kominkami zajmujemy się o wielu lat, mamy wiedzę, doświadczenie – chętnie się nimi dzielimy. Kilka słów o nas:

Witold Jaworski – mieszka i prowadzi firmę w Stalowej Woli, mistrz zduński, mgr inż. – absolwent Politechniki Krakowskiej, biegły sądowy, egzaminator w Izbie Rzemieślniczej w Rzeszowie. Ze zduństwem związany jest od 25 lat.

Marek Zajączkowski – mieszka i prowadzi rodzinną firmę w Gdyni – mistrz zduński, inż. budownictwa – absolwent Politechniki Koszalińskiej, specjalista ochrony ppoż. Ze zduństwem i kominkami związany jest właściwie od dziecka – ojciec był mistrzem zduńskim.

 

O zaletach drewna jako opału jesteśmy przekonani. Od wielu lat udowadniamy, że kominkami i piecami można skutecznie dogrzewać lub ogrzewać całe domy. Te urządzenia mogą działać samodzielnie lub współpracować z różnymi systemami ogrzewania, a przede wszystkim mogą być niedocenianą rezerwą energetyczną i taką swoistą „polisą na ciepło”. Trzeba jednak traktować je jak każdy system ogrzewania, aby działały właściwie instalację należy powierzać wyłącznie sprawdzonym fachowcom. Wtedy można liczyć na wymierne korzyści – wyrażane w zaoszczędzonych złotówkach.

Na wstępie wyjaśniamy, że choć mówimy tu głównie o kominkach, to na myśli mamy również wszelkiego typu piece zbudowane wg prawideł sztuki zduńskiej oraz wolnostojące piece kominkowe. Aby wyjaśnić co zrobić, by szyba w tych urządzeniach była czysta zacznijmy od paliwa.

 

Drewno to najstarsze i najbardziej ekologiczne paliwo świata.

Co jest ważną zaletą tej zielonej energii? Jest to jedyna, w pełni odnawialna energia, nad której produkcją mamy pełną kontrolę. Austriacy mówią, że to „energia rosnąca w pobliżu”, czyli nakłady na jej pozyskanie nie są wysokie. Nie trzeba budować rafinerii, rurociągów, transportować jej na duże odległości. Pozyskiwane lokalnie drewno również lokalnie zapewnia miejsca pracy, a w dodatku jego koszt nie zależy od kursu walut, politycznych zawirowań ani kaprysów dostawców innych nośników energii. Pieniądze wydane na opał nie zasilają obcego kapitału, ale pozostają w naszym kraju.

Warto wspomnieć, że jesteśmy piątym producentem drewna w Europie i znaczącym producentem peletu, w ostatnich latach wzrosła powierzchnia obszarów leśnych. Może warto brać przykład ze znacznie bogatszych państw, jakim są Niemcy i Austria. Tam na popularyzację ekologicznego ogrzewania domów drewnem, brykietem drzewnym czy peletem wydaje się znaczne kwoty, nic więc dziwnego, że właśnie w tych państwach drewno opałowe jest energią nr 1 w gospodarstwach domowych. Dodajmy do tego korzyści jakie może przynieść stosowanie popiołu, będącego przecież ubocznym produktem spalania, jako nawozu do użyźniania gleby.

Trzeba jednak pamiętać – do spalania nadaje się wyłącznie drewno suche, sezonowane, o wilgotności nie większej niż 15-20%. Odpowiednie przygotowanie i spalanie w sposób prawidłowy, pozwoli na wykorzystanie całej energii, jaką można z drewna uzyskać.         Stosowanie tzw. współspalania drewna mokrego w elektrowniach nie ma nic wspólnego ani z ekologią ani z ekonomią. A przyznawanie dotacji przeznaczonych na ten cel jest, delikatnie mówiąc, czystym nieporozumieniem.

 

Suche drewno to podstawa – mokrym drewnem domu nie ogrzejemy, a spalimy go przeszło dwa razy więcej…

Niezależnie od tego czy kominek będziemy wykorzystywali jako element systemu grzewczego czy też okazjonalnie – do palenia używamy wyłącznie suchego drewna.

Zdarza się nam słyszeć takie opinie „ jak ja włożę do kominka grubą, taką trochę wilgotną kłodę to przez całą noc się pali, rano trochę dołożę i znów się pali”. Wyjaśniamy: „nie pali się” tylko „wędzi się i smoli” wytwarzając przy tym mało ciepła, dużo dymu. To nic innego jak marnowanie drewna i swoich pieniędzy (bo przecież za drewno i za transport zapłaciliśmy, o czasie straconym na noszenie i wkładanie do kominka nie wspominając). W dodatku z komina wydobywa się ciemny dym, a rano szybę trzeba skrobać, zadając sobie pytanie czemu tak się brudzi i czym to usunąć. A może spróbować włożyć suche drewno?