I MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA DREWNO – POLSKIE OZE
MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA
na AGH w Krakowie 8 V 2015 na temat:
„DREWNO – POLSKIE OZE, Rozwój Energetyki Prosumenckiej opartej na technologiach czystego spalania drewna.”
W przedsięwzięciu bierze udział środowisko branży zduńskiej, zrzeszonej w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Kominki Polskie (OSKP), dla którego konferencja stanowi zarazem formę szkolenia zawodowego, jak również okazję do wymiany doświadczeń w relacji: pracownicy naukowi-fachowcy, zduni.
W konferencji wezmą udział pracownicy naukowi ze wszystkich uczelni zajmujących się wykorzystywaniem drewna do celów energetycznych, zwłaszcza w wymiarze tzw. energetyki rozproszonej i prosumenckiej.
Będzie to pierwsza w Polsce Konferencja Naukowa dotycząca problematyki OZE, skoncentrowana wyłącznie na drewnie jako źródle ciepła.
Inicjatywa ma na celu zainteresowanie tym niedocenianym źródłem energii jak najszerszych środowisk naukowych i rzemieślniczych. Powinna także zainicjować zintensyfikowanie badań i prowadzenia prac naukowo badawczych nad wykorzystaniem drewna do produkcji ciepła w jednostkach grzewczych małej mocy.
Konferencja poruszy także aspekty ochrony środowiska, w tym czystego spalania drewna, zasady produkcji i budowy urządzeń grzewczych, a zwłaszcza pieców i kominków domowych.
Zapowiedziany udział w konferencji naukowców z zagranicy zwłaszcza z Europejskiego Zrzeszenia Związków Zduńskich – Veuko (stąd termin Konferencji zbieżny z odbywającym się w tym roku w Krakowie od 6 do 8 maja międzynarodowym Kongresem Veuko), ma pomóc w zapoznaniu się polskich środowisk naukowych i zduńskich z europejskimi standardami wykorzystania drewna do wytwarzania energii w spełniających najwyższe wymagania ochrony środowiska paleniskach, jak również ze stosowanymi w państwach Wspólnoty Europejskiej systemami wsparcia tego rodzaju urządzeń.
Konferencja organizowana przez Fundację na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Człowiek – Środowsko – Ekonomia”, powołaną przez krakowskich pracowników naukowych (Akademia Górniczo Hutnicza), prawników i rzemieślników, ma zaszczepić ideę rozwoju energetyki opartej na drewnie, jako najlepszym i najtańszym polskim OZE. Równorzędny cel stanowi zebranie wokół tej idei jak najszerszych środowisk naukowo-prawnych, które będą wspierały jej rozwój we współpracy z fachowcami zajmującymi się budową pieców i kominków spalających drewno. To też tłumaczy, objęcie Konferencji tak patronatem AGH jak i środowiska branży zduńskiej skupionego w OSKP oraz patronatem medialnym przez czasopisma związane z tymi środowiskami.
Zajęcie się opisaną wyżej tematyką jest dziś zadaniem niezwykle pilnym i koniecznym, zwłaszcza w sytuacji, gdy wprowadzana jest w Polsce nowa ustawa o OZE, w której kompletnie brak rozwiązań promujących i regulujących rozwój energetyki opartej na drewnie, mogącym wszak stać się podstawowym polskim OZE. Konferencja ma na celu zainicjować ruch jak najszerszej grupy naukowców, prawników i fachowców, którzy doprowadzą do wprowadzenia do polskiej ustawy o OZE koniecznych rozwiązań i regulacji obejmujących drewno. Pozwoliło by to branży zduńskiej na uzyskanie przewidzianych w Dyrektywie o OZE systemów wsparcia, mogących zdecydowanie wpłynąć na upowszechnienie i intensywny rozwój energetyki opartej na spalaniu drewna w wielu tzw. rozproszonych instalacjach grzewczych (podobne systemy wsparcia już od dawna obejmują instalacje solarne i wiatrowe). Konferencja, dzięki uczestnictwu przedstawicieli branży zduńskiej z Austrii i Niemiec, umożliwi poznanie systemów wsparcia urządzeń grzewczych wykorzystujących drewno jako OZE funkcjonujących w tych krajach oraz analizę ich wpływu na stymulowanie rozwoju energetyki cieplnej z drewna, a tym samym branży zduńskiej.
Konferencja ma także na celu poprzez organizowanie wokół problemu czystego spalania drewna środowisk naukowo-prawnych i zawodowych, dać merytoryczną odpowiedź tym, którzy w spalaniu drewna upatrują zagrożenia dla środowiska i z tego powodu optują za zakazem wykorzystywania tego paliwa (nie tylko w Krakowie, lecz również w innych miastach i regionach Polski). Nie możemy dopuścić, by wbrew obiektywnym wynikom badań mogły być szerzone oparte na tendencyjnych czy przestarzałych badaniach tego rodzaju opinie oraz by mogły one rodzić pomysły jak konieczność zakazu spalania drewna we wszystkich, także tych najlepszych współczesnych paleniskach.
W czasie konferencji zaprezentowane zostaną zasady spalania drewna w systemach ogrzewania współczesnych domów mieszkalnych w sposób nieuciążliwy dla środowiska, a zarazem skuteczny. Przedsięwzięcie ma pomóc rozwinąć ideę ogrzewania domów mieszkalnych drewnem, aby stosowanie OZE – drewna, stało się na tyle powszechne by mogło przyczynić się do ochrony naszej planety. Do naszych działań pro środowiskowych pragniemy włączyć tych wszystkich działaczy ochrony środowiska naturalnego i prawdziwych ekologów, którzy potrafią patrzeć na ten problem holistycznie a nie tylko wybiórczo, koncentrując się na ochronie jednego regionu, a zarazem przyczyniając się do degradacji całej Ziemi.
Organizacja Konferencji w Krakowie, gdzie rozpoczęła się walka aktywistów o zakaz palenia drewnem w domowych urządzeniach grzewczych, ma też na celu stworzyć pewien fakt symboliczny – by tam gdzie po raz pierwszy spróbowano zakazać spalania drewna powstało środowisko, które rzeczowo i merytorycznie ukaże wszystkie pozytywne aspekty wykorzystywania drewna jako podstawowego, najlepszego i głównego polskiego OZE.