W kiepskim piecu nawet diabeł nie napali.

            Gdy dopiero marzymy o kominku, niezależnie od tego czy bierzemy pod uwagę walory estetyczne czy grzewcze, trzeba starannie wybrać wkład kominkowy. Dobry powinien już teraz spełniać normy, które będą wymagane w 2022 roku. Samorządy lokalne mogą wprowadzać różne obostrzenia niemal od zaraz. Nie oszukujmy się - w większości przypadków słusznie. Wyeksploatowane, stare piece wcześniej czy później trzeba będzie zmienić.

 W trosce o przyszłe pokolenia Parlament Europejski określił jakie powinny spełniać wymogi miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwo stałe (dotyczy to również kominków). Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE określa jakie parametry powinny te ogrzewacze opalane drewnem spełniać. Informacyjnie zamieszczamy je zebrane w tabelkę, jednak w wolnej chwili warto powyższe Rozporządzenie przeczytać w całości.

 

Zalecane wartości dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania przy 13% O2

 

Parametr

Wartość

Sezonowa efektywność energetyczna - nie jest równoznaczna ze sprawnością wkładu kominkowego czy pieca – wymaga zastosowania kilku wzorów i wykonania paru obliczeń

65,00%

Emisja cząstek stałych PM

40 mg/m3

Emisja organicznych związków gazowych (OGC)

120 mgC/ m3

Emisja tlenku węgla (CO)

1500 mg/m3

Emisja tlenków azotu (NOx)

200 mg/m3

 

          O jakość pieców, ich zgodność z normami, właściwe oznaczenie i zrozumiale sformułowaną instrukcję obsługi muszą zatroszczyć się producenci - jeżeli nadal chcą je produkować i sprzedawać.

            Jednym z częściej zadawanych nam pytań jest: jaką moc będzie miał ten kominek, czy ogrzeje dom, mieszkanie, altanę, itp.? Zależy to od wielu czynników: np. rodzaju budynku lub pomieszczenia, stopnia izolacji, indywidualnego odbierania komfortu cieplnego i oczywiście od tego co do kominka włożymy, czyli paliwa.

Obecnie w dokumentacji wkładu kominkowego są podane takie parametry jak:

 • Znamionowa (nominalna) moc grzewcza [kW] - czyli średnia moc grzewcza uzyskana w czasie trzygodzinnego testu. Należy jednak pamiętać, że uwzględniany jest tutaj załadunek szczap drewna o określonej wilgotności, wadze i gabarytach zgodnych z normą spalania dla danego kraju. Dlatego przy porównywaniu produktów różnych producentów należy zachować pewną ostrożność.
 • Zakres mocy grzewczej [kW] często podawana jako zakres mocy regulowalnej
 • Sprawność [%] - najczęściej od 72 do 89%
 • Wielkość załadunku [kg] - ten parametr dotyczy suchego drewna.
 • Podział energii cieplnej [%] uwzględniający:
 • promieniowanie (szyba),

 • konwekcję,

 • ilość energii przekazanej na ogrzanie wody (przy urządzeniach z tzw. płaszczem wodnym.

   

  Wszystkie te parametry są sprawdzane wg norm i podawane rzetelnie. Są to jednak parametry uzyskane w czasie testów przy zachowaniu określonych reżimów badawczych (rodzaj załadunku, ilość podawanego powietrza do spalania, podciśnienie w kominie, itd.). Należy o tym pamiętać, gdyż podane wartości przy eksploatacji danego wkładu kominkowego w warunkach domowych będą się nieco różnić (czasem dość znacznie).

  Nie tylko jakość pieca, ale także paliwo i cały proces spalania będą miały wpływ na to, czy kominek ogrzeje, szyba pozostanie czysta, a i sąsiedzi z uśmiechem odpowiedzą na nasze „dzień dobry”.